Układ nerwowy

Tempo i problemy  życia codziennego stają się w dzisiejszym świecie coraz bardziej odczuwalne dla każdego. Długotrwały stres i napięcie skutkuje licznymi zaburzeniami natury psychicznej i emocjonalnej, m.in. depresją, bezsennością lub stanami lękowymi. Pamiętajmy, że umiarkowany stres jest naturalną częścią życia, bodźcem do aktywności. Taki stres jest potrzebny i pozwala na efektywne działanie. Dopiero duża ilość bodźców stresowych, narastające sytuacje stresowe  w życiu ,  w pracy  prowadzi do przełamania mechanizmów obronnych organizmu i pojawienie się  wystąpienie różnorakich chorób.

Do powszechnie stosowanych ziół uspokajających  zaliczamy  kozłek, melisę, chmiel, lawendę, passiflorę, lipę, rumianek.  W przypadku depresji odczuwalną poprawę dla organizmu   niesie picie herbatek zdziurawca oraz zażywanie preparatów z niego .

W przypadku  pojawiających się  zawrotów głowy czy szumów w  uszach pomocnym  jest  liść miłorzębu, który poprawia krążenie mózgowe , a w gdy pojawią się bóle migrenowe  niezastąpione są preparaty zawierające w swoim składzie  złocień  maruna.

Aby pobudzić nasz  układ  nerwowy do wytężonego wysiłku, koncentracji i czujności, pomocne są  surowce zielarskie zawierające kofeinę, takie jak:kawa, herbata, guarana, yerba mate.

Układ pokarmowy

Dolegliwości układu trawiennego, dla współczesnego człowieka to prawdziwy i coraz częstszy problem. Stylowi życia związanemu ze stresem, ciągłym pośpiechem, siedzącym trybem pracy, małą ilością ruchu, nieodpowiednim odżywianiem i szybkim spożywaniem posiłków zawdzięczamy wszystkie dolegliwości, które burzą prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego a zarazem funkcjonowanie jego narządów. Do najczęstszych zaburzeń układu trawiennego należy: zgaga, niestrawność, nudności, wymioty, wzdęcia, zaparcia, biegunka, nieżyt żołądka, jelit.

Na szczęście natura nie pozostawiła nas w osamotnieniu i ofiarowała  zioła, dzięki którym jesteśmy w stanie sobie pomóc i zadbać o prawidłową pracę przewodu pokarmowego. Jednym z nich jest dobrze wszystkim znany koper włoski, który stosuje się przy bólach żołądka, wzdęciach, nieżytach żołądka. Ziele dziurawca i liść szałwii działają rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, ułatwiają przepływ żółci. Mdłości miną po mięcie lub rumianku. One usprawniają trawienie, hamują odruch wymiotny, są żółciopędne . Problem luźnych stolców zmniejszy się po herbatce z owoców borówki, która ma właściwości ściągające i zapierające. Ostropest plamisty i karczochwspomagają pracę wątroby i pobudzają wydzielanie żółci. Wzmacniają i regenerują funkcje wątroby, kurkuma zaś wspiera funkcjonowanie dróg żółciowych oraz ułatwia trawienie tłuszczów. Czosnek zwiększa wydzielanie żółci i soków trawiennych. Korzeń lukrecji wspiera trawienie oraz działa osłonowo na żołądek. Kminek działa rozkurczająco, wspomaga ruchy perystaltyczne jelit. Len ułatwia trawienie, wspomaga perystaltykę jelit. Kruszyna przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania jelit i regularnego wypróżniania. Nasiona kozieradkipromują komfort trawienny, wspomagają metabolizm.

Mamy z czego wybierać, korzystajmy z darów natury odpowiednio wcześniej, aby uniknąć przykrych dolegliwości. Pamiętajmy,  że terapia ziołowa przyniesie dobre efekty, jeśli zostanie  wsparta odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną.

Ruch naturalnym sposobem na zdrowe stawy

Ruch jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wszystkie elementy układu są ze sobą powiązane i stanowią podstawę do poruszania się. Prawidłowy rozwój mięśni oznacza dobry stan kości oraz prawidłową budowę stawów. Nie bój się ruchu i zacznij wzmacniać swoje stawy już teraz!

Wykonując odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, dbając o prawidłową dietę nie zapominajmy o suplementach diety zawierających substancje niezbędne do odbudowy chrząstki stawowej.

Coraz większą popularnością cieszy się fitoterapia czyli pomoc ziołami. Warunek jest jeden – muszą być z wiarygodnego źródła, przebadane, dopuszczone do obrotu na terenie naszego kraju. Są skuteczne nie tylko na bóle reumatyczne, ale także w przypadku osób, które cierpią z powodu nadmiernego obciążenia stawów i siedzącego trybu życia itd.

Pomocne  zmęczonym stawom są:

imbir –  działa przeciwzapalnie, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mięśni, utrzymuje prawidłowy stan stawów, zwiększa witalność organizmu a ponadto pomocny jest w podróży

liść pokrzywy – wspomaga układ kostno-stawowy, utrzymuje prawidłowy stan stawów, leczy reumatyzm

dzika róża – zwiększa ruchomość stawów, zwiększa odporność organizmu.